14. 6. 2011

Kdo se jmenuje stejně jako já?

První, co zajímá každého, kdo se poprvé připojí do sítě, je vlastní příjmení. Stejným směrem jde i člověk pátrající po svých předcích. Zpravidla hledá informace u příbuzných a poté se obrací i na lidi, kteří se jmenují stejně a mohli by také patřit “do přízně”. Jenomže jak na to? Dřív byl velkým pomocníkem telefonní seznam, ovšem dnes, kdy má pevnou linkou jen málokdo, tahle cesta rychle skončí. Náhodou se mi podařilo objevit dva zdroje, které jsou solidním východiskem.

Do webové aplikace “Zpropadeně Pomalá Obrovská dataBanka” , čerpající ze podkladů ministerstva vnitra, s názvem stačí zadat příjmení v mužském tvaru do prvního řádku, v ženském do druhého a výsledkem je výstup s počtem nositelů příjmení v okruhu tzv. pověřené obce (viz obrázek)

 00klikem na obrázek přejdeme do databanky

sedliskývýstup z aplikace ZPOdB

“Vizualistům”, kteří mají raději grafiku, je určen prográmek ing. Rozmana “Surname Map Analyzer” (automatické stahování zde). Výstupem je mapa označující místa výskytu příjmení – barevně odlišená podle počtu (bohužel je třeba zadat mužskou a ženskou podobu samostatně). Klikem na daný obvod se nad mapou objeví přesný počet nositelů. Pravým tlačítkem myši se mapou dá manipulovat (pohyb, velikost).

image 

Spojením obou zdrojů vznikne přehledný výsledek a základ pro další pátrání po lidech, kteří by mohli být vašimi příbuznými.

Dovětek:

Jen pár dní stačilo, abych od FB přítele dostala odkaz na další, zdokonalené stránky: http://www.kdejsme.cz

sedliský 

*